(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Výše pojistky u bytů a nemovitostí

28. 2. 2014

Pojištění každému z nás slouží jako ochrana před neočekávatelnými událostmi, na kterých ne vždy máme nějaký podíl viny a nemůžeme, i kdybychom chtěli, jim předcházet či je změnit. Jak však před jednáním s pojišťovacím makléřem dopředu odhadnout částku za pojistku Vašeho bydlení? Jako vždy a u mnoha témat je tato otázka komplikovaná, protože každá pojišťovna má jiné tabulky, jiné hodnocení a jiný výpočet. Je však možné vytvořit seznam důležitých proměnných, jež rozhodují o konečné částce pojištění.

Nejdůležitějším atributem pro výpočet je obytná plocha. Je rozdíl, jestli bydlíte v bytečku o rozloze 20m2, nebo v penthousu o velikosti 250m2. Dalším hlediskem je konstrukce, stav a poloha bytu nebo nemovitosti. Záleží, v jaké ulici bydlíte, ve kterém patře, z jakého materiálu je střecha či bytové jádro. Přibližnou cenu lze zjistit pomocí cenové mapy, podle níž se i makléři obecně řídí, ale poté přicházejí výše uvedené atributy, jež cenu zpřesní.  

Neméně důležitým faktorem je zabezpečení Vaší nemovitosti. V menší obytné ploše, kde je cena pojištění stanovena poměrně nízko, postačí, když budete mít u vstupních dveří klasický zámek s cylindrickou vložkou nebo s patentním klíčem. Pokud je však Váš objekt pojištěn na částku vyšší, běžný zabezpečovací systém nebude stačit a pojišťovna Vás bude žádat o jeho výměnu za bezpečnostní dveře, nebo dokonce za elektrický systém (v případě, že jej máte nainstalovaný a pojištění není tak vysoké, pojišťovna Vám může nabídnout slevu).

To však není vše. Námi uvedené atributy totiž mohou být pro Vás budoucím signálem pro úpravu pojištění. Například zrekonstruujete bytové jádro nebo rozšíříte obývací pokoj o drahý nábytek. Při těchto změnách ať už movitých, nebo nemovitých je potřeba se poradit s Vaší pojišťovnou, protože je nutné brát na zřetel, že taková změna, respektive její výše, není pojištěná. Pokud tedy vybavíte pokoj drahým nábytkem, který poté shoří, pojišťovna Vám za něj nedá ani korunu, jelikož nebyl pojištěný. Pokud Váš domeček anebo byt prošel během pár let velkými změnami, kontaktujte svoji pojišťovnu. Je pravděpodobné, že budete platit o něco vyšší částku, protože hodnota bytu nebo nemovitosti stoupla, ovšem budete mít jistotu, že se Vám v neblahé situaci určitá část peněz vložených do Vašeho bydlení vrátí.

O detailní kalkulaci a praktické rady ohledně pojištění nemovitostí se kdykoliv obraťte na naši Realitydílnu.cz, která s Vámi vše pečlivě prokonzultuje a pomůže vybrat tu správnou pojišťovnu pro Vás. 

 

Veronika Jíšová

Redakce Realitydílna.cz

Archiv novinek