(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Realitní kanceláře a jejich triky - 2. část

24. 2. 2014

V minulém článku věnovaném trikům a podvodům realitních kanceláří (viz článek – 1. část) byla zaměřena pozornost na tzv. falešného kupce, na rychlé odkoupení a na uhrazení nákladů. To je ovšem pouze špička ledovce arzenálu triků realitních kanceláří, a proto je nutností tento seznam dále rozšířit.

Kromě třech zmíněných podvodů je častou fintou makléřů realitních společností tzv. nekompetentnost makléře k podpisu smlouvy. Co to znamená? Představte si, že jste před chvíli podepsali smlouvu na prodej Vašeho domu. Makléř se podívá na Váš podpis a záhy odchází s tím, že není kompetentní smlouvu podepsat a že tuto smlouvu i její kopii musí podepsat jednatel realitky. Nyní nastávají dva možné scénáře. První scénář je horší – makléř Vám kopii smlouvu buď nedonese, anebo nepošle. V druhém případě Vám ji donese, ale není něco v pořádku. V kopii na konci smlouvy vidíte svůj podpis, ovšem text smlouvy a podmínky v ní obsažené jsou v jiném znění, než jste předtím podepisovali. Čím to může být? Makléři jednoduše vymění či poupraví stránky ve smlouvě. Z tohoto důvodu je nutností jednak číst jakoukoliv smlouvu, kterou máte podepisovat, nechávat si originál smlouvy, a jednak podepsat a nechat si podepsat makléřem zmocněným k podepsání dokumentů každou stránku ve smlouvě zvlášť.    

Výkup za „tržní“ cenu je dalším z mnoha realitních slibů. Takový trik spočívá v kouzelné nabídce od realitky: „Pokud Vaši nemovitost neprodáme, odkoupíme ji za tržní cenu“. To se přece líbí každému, kdo chce v relativně krátkém čase svůj majetek prodat, ne? Taková nabídka však souvisí s podepsáním exkluzivní smlouvy, která znamená, že danou nemovitost již nemůže nabízet jiná realitní kancelář. Podepíšete a čekáte na vhodného zájemce. Může se stát, že se do měsíce zájemce nenajde. Nicméně je také možné, že Vaši nemovitost makléř vůbec nenabízel. Poté se Vám nabídne zmíněný odkup, avšak za nižší cenu, než jste původně požadoval. Rada na závěr? Vše řešte dopředu! Domluvte se s makléřem na dobu trvání exkluzivní smlouvy a kolik by Vám realitka v případě odkupu nabídla.

Tyto a další triky vychází většinou ze dvou důvodů. Lidé jednak nečtou to, co podepisují, jednak se dostatečně neinformují. Proto Vám doporučujeme dopředu se informovat o realitkách, o jejich minulosti a o zkušenostech jejich bývalých klientů. Smlouvy, jež máte podepisovat, vždy a pečlivě přečíst a nebát se na cokoliv zeptat.    

 

Filip Bršťák

Redakce Realitydílna.cz

Archiv novinek