(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Realitní kanceláře a jejich triky - 1. část

21. 2. 2014

Na českém realitním trhu se vyskytuje několik desítek realitních kanceláří, které bojují o své potencionální zákazníky. Boj některých z nich však není poctivý a snaží se získat své klienty nekalými triky, které samotný klient rozpozná až ve chvíli, když už je pozdě. V tomto článku bychom Vám proto rádi poradili, jakým způsobem jednat s makléři realitních kanceláří, na co si dávat pozor a v čem vytušit možné nekorektní jednání.

Špatné realitní kanceláře lze rozpoznat již na první pohled. Určitě jste se setkali při otevření své poštovní schránky s bílým papírovým proužkem obsahující lákavý text: „Vykoupíme Vaši nemovitost! Ihned peníze za Váš dům“. Tyto sliby však ani jedna realitka nesplní. Peníze nedostanete tak rychle, i výkup trvá o něco déle nežli „ihned“ a navíc podepíšete takovou smlouvu, která pro Vás nebude v žádném případě výhodná. Naopak, můžete ještě Vy, třeba v případě vypovězení smlouvy, zaplatit nějakou finanční částku.

Jiným trikem realitních makléřů je tak zvaný falešný kupec. Představte si, že chcete prodat nemovitost a najednou se Vám ozve makléř, že má kupce, jenž má vážný zájem koupit Vaši nemovitost. Na tom by nebylo nic divného kromě toho, že Vaši nemovitost ani jeden z nich neviděl. Poté se domluvíte na schůzce. Jak makléři, tak potencionálnímu kupci se objekt líbí a kupec je schopen okamžitě koupit nemovitost, což Vás určitě těší. Máte v celkem rychlém čase kupce. Nyní nastává ten okamžik. Oba vysledují Vaši radostnou mimiku a zaútočí. Je potřeba před koupí podepsat exkluzivní smlouvu mezi Vámi a realitní kanceláří, aby se mohlo dále pokračovat. Tento kupec se však další den ozývá, že si investici rozmyslel a Vy máte s realitní kanceláří exkluzivní smlouvu, která Vás bude dále spíše limitovat, poněvadž Vaše nemovitost nemůže být inzerována u jiné realitní kanceláře.

Třetím nejčastějším trikem je uhrazení nákladů realitní kanceláře vlastníkem nemovitosti. Představte si, že máte exkluzivní smlouvu s danou realitkou na prodej Vaší nemovitosti, ovšem makléři se nedaří prodat Váš objekt. Datum, do kdy byla smlouva exkluzivity podepsána, již vypršelo a Vy chcete z logických důvodů smlouvu řádně ukončit. U slušných realitek by se Vám jednoduše omluvili a popřáli štěstí s prodejem, ovšem ty méně poctivé Vám během následujícího týdne pošlou fakturu na zaplacení nákladů spojených s neúspěšným prodejem. Takový poplatek, v němž zaplatíte například za cestovné, za řádkový inzerát nebo za práci makléře, se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. 

V příštím díle Vám představíme další triky realitních kanceláří a jejích makléřů a následně poradíme, čeho se vyvarovat a jak se chovat při jednání s nimi. U Realitydílny.cz máte záruku, že u žádného z našich makléřů nenarazíte na výše uvedené triky a nesolventní chování. Naším cílem totiž není vydělat na Vás, nýbrž abyste Vy s naší pomocí vydělali a Vaše spokojenost je hnacím motorem ke zkvalitňování našich služeb. 

 

Filip Bršták

Redakce Realitydílna.cz

Archiv novinek