(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Poučení z nákupu pozemku, aneb když šetříte až proděláte

03. 6. 2014

Poučení z nákupu pozemků, aneb když šetříte až proděláte

Z pozice privátního makléře bych se s Vámi rád podělil o příběh mého přítele, který se mi  před nějakou dobou svěřil, že si chce koupit pozemek, a začít na něm stavět svůj vysněný dům. Jako dobrý přítel jsem mu nabídnul, že mu rád prověřím a případně pomůžu s koupí pozemku, nějaké ty zkušenosti  s koupí a výstavbou už jsem za ty roky péče o klienty nabral. V tomto případě šlo o tzv. Americký model, kde jeden makléř zastupuje toho, kdo nemovitost právě prodává, a druhý kupujícího. V té druhé pozici jsem byl nyní já - jako privátní makléř se zaměřuji na poskytování odborné pomoci právě pro kupujícího, i když nejsem s nemovitostí, která je prodávána nijak spojen.

Dopředu jsem přítele varoval, že cena za pozemek nemusí být konečná při nákladech na jeho koupi. Nákladů na následnou výstavbu nemovitosti na pozemku je mnoho a ne vždy se makléř, který pozemek prodává, zmíní o všech detailech či důležitých podrobnostech. Upozornil jsem ho, že tato služba není zadarmo, je časově náročná, ale vyplatí se. Jelikož však přítel váhal, nakonec jsme se domluvili, že bude hledat a když nalezne svůj ideální pozemek, dá mi prostě vědět.

Rok s rokem se sešel a potkali jsme se znova. Zeptal jsem se, jak jsou s hledáním pozemku daleko a on mi s radostí mi oznámil, že vybral skvělý pozemek nedaleko Prahy v krásné vesnici a za skvělou cenu. Zeptal jsem se , kolik ho stojí metr pozemku, a hned poté, co přišla jeho odpověď, mi bylo jasné, že cena je až moc nízká na stavební pozemek určený k okamžité výstavbě.

Další můj dotaz zněl, zda jsou na pozemek přivedeny veškeré sítě a zda je řešena přístupová komunikace. Obava se naplnila -  jeho odpověď zněla, že nikoli, že si je musí dodělat s ostatními majiteli okolních pozemků.

Nakonec jsem se zeptal už jen,  jestli mají alespoň urbanistický návrh vybudování přípojek, komunikace a veškerá povolení. Je to v řešení – zněla jeho odpověď. Dokud to však nevyřeší, nedostanou stavební povolení.

Zeptal se mě, jestli neznám nějakého architekta, který by jim pomohl vytvořit tento návrh připojení na sítě, vytvoření silnice atd., a já předal doporučení a kontakt. Neváhal jsem, a po krátké době jsem se s doporučeným architektem setkal a zeptal se ho, jak na tom je můj známý s pozemkem a jeho návrhem připojení do „života obce“.

Už předem mi byla jasná jeho reakce - jistě, že není problém to navrhnout zakreslit, nastavit dle místních povolení atd., ale cena za takovýto návrh se pohybuje okolo 300 tisíc až 1 milion korun dle náročnosti a podmínek v lokalitě kde se nachází pozemky. A v této lokalitě to spíš vidí na tu vyšší částku. Nemají nic připraveného. Jak povolení vyústění silnice, tak řešení dešťové vody z komunikace. O napojení kanalizace s přečerpáváním a řadě dalších detailů vedoucích k získánípovolení stavět na pozemcích ani nemluvím.

Tak jsem zavolal svému příteli a zeptal se ho, jak to tedy vidí dál. Začal na mě sypat informace, jak lítá po úřadech, připravuje povolení, domlouvá  podmínky se stavební firmou, která provede následné práce s připojením a příjezdovou komunikací.  

Vyslechl jsem si jeho starosti  a zeptal se  ho, jestli se mu zdá, že nákup tohoto pozemku byl skutečně tak výhodný, jak si myslel, když náklady vzrostly  minimálně o 50% ceny pozemku. A to nepočítám následné náklady za udržování a opravy příjezdové komunikace a přípojek. Dále placení za svoz odpadu a zimní údržbu a tak dále…

Odpověď byla rychlá. Kdyby to věděl, nekoupil by ho, přiznal. Připomněl jsem mu, že jsem mu před rokem chtěl být s koupí nápomocen, veškerá povolení bychom prověřili o následných nákladech a potřebných krocích bychom se informovali. K odpovědi se moc neměl. Asi se styděl.

 Že by chtěl z prvopočátku ušetřit náklady do mých služeb?  Kdo ví? Jen mě mrzí, že bez zkušeností, které jsem mu mohl dát, ho hledání vysněného pozemku stálo a ještě bude stát spoustu času i peníze navíc.

Realitydína.cz

725 600 873

fichtner@realitydilna.cz

Archiv novinek