(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Pojištění nemovitostí vs. pojištění domácností

30. 1. 2014

Pojištění nemovitostí a domácností neznamená totéž, jak si myslí více než desetina procent obyvatel ČR. V tomto článku krátce popíšeme oba dva druhy pojištění, k čemu se vztahují a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Shodným problémem u obou druhů pojištění bývá neaktuálnost jejich smluv. Ne každý má čas a energii se probírat pojišťovacími smlouvami, nicméně při koupi nového vybavení či rekonstrukci je nutností smlouvu zrevidovat z důvodů ochrany svého majetku. Pokud se tak nestane, hrozí jednak, že Vám nebude nic vyplaceno z jeho případné ztráty nebo poškození, a jednak sankce, zdali je hodnota Vašeho majetku vyšší, než je pojistná částka. Ideálně by však mělo docházet k pravidelné kontrole a revizi smlouvy a celé hodnoty majetku co dva roky.

Pojištění nemovitostí zahrnuje nejčastěji ochranu oken a dveří, podlah, maleb, střech, všech pevných částí, vybavení na zahradě, například bazénu, kolny, popřípadě altánu, garáže a techniky. Nemovitost bývá pojišťována na celou pojistnou částku, tudíž v případě, že bude nemovitost velmi poškozena a následně zdemolována, bude Vám vyplacena celá výše této částky pro její znovupostavení.  V pojistce se rovněž nezapomíná na rizika živelných katastrof (požár, záplava, povodeň, úder blesku apod.), vodovodních škod (prasklé potrubí, zkrat) vandalismu, odcizení (vztahuje se na okapy, satelity a jiné) a škod na fasádě.

Pojištění domácností na rozdíl od nemovitostí pamatuje spíše na vnitřní vybavení bytu či nemovitosti. Ve většině případů se jedná o pojištění movitého majetku: osobních věcí, domácích zvířat, kol, peněz a hlavně nábytku, skla a elektroniky. Stejně jako u pojištění nemovitostí Vás dobré pojištění domácnosti chrání před rizikem komplexních živlů, vodovodních škod, vandalismu a odcizení, což zahrnuje krádež, vloupání i přepadení na ulici. Standardem v rámci tohoto pojištění jsou rovněž asistenční služby zámečníka, elektrikáře, plynaře nebo instalatéra. Kromě uvedených prvků je možné přidat na požádání k tomuto pojištění i pojistku občanské odpovědnosti, jež chrání příslušníky domácnosti před škodami jak v bytě, tak mimo něj (shozené regály v obchodě, při hře s dětmi či zvířaty, návštěvě přátel a jiné).

Pro radu či další informace nás neváhejte kdykoliv informovat.      

 

Filip Bršťák

Redakce Realitydílna.cz

Archiv novinek