(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Jak si stojí ceny nemovitostí a úvěrů?

03. 2. 2014

Podle nejnovějších průzkumů se klesání cen bytů zastavilo a začíná se spekulovat o tom, kam vývoj povede dál. A jaký to bude mít vliv na cenu hypoték? Pojďme společně nahlédnout na situaci na trhu s nemovitostmi v počátku roku 2014.

Zatímco v loňském roce jste mohli pořídit nemovitost v poněkud méně atraktivní lokalitě i za částku nižší, než 1 milion korun (podmíněno vždy speciální „akcí“ developera), nyní je to prakticky nemožné. Jaké nejčastější důvody nutí developery k navyšování cen?  

Podle dostupných informací jsou to právě rekordně nízké sazby hypotečních úvěrů, co tlačí ceny vzhůru. Neustálé snižování úrokových sazeb a tlak hypotečních bank na sebe navzájem je, zdá se, u konce. Zvyšuje se cena peněz a banky na to musí reagovat, aby nebyla ohrožena jejich schopnost financovat úvěry.

Jak to tedy je s nemovitostmi? Podle odborníků nabídka nemovitostí stále o trochu převažuje nad poptávkou, ale je jen otázkou času, kdy se situace obrátí. Nejen, že rostou ceny (a to jak v ČR, tak v celé EU), ale současně klesá počet bytů, které se nedaří prodat. Nejvíce se tomu děje v hlavním městě.

Velmi významně postihla hospodářská krize obor stavebnictví (což se odráží na HDP = hrubém domácím produktu). Stavební parcely ani během krize nepřestaly zdražovat, místo toho však klesají ceny stavebních materiálů a služeb (stavební firmy musí nabízet zajímavé ústupky).

Ceny nemovitostíV posledních letech byl rovněž zaznamenán významný pokles cen panelových domů. Paneláky začaly být nepopulární a jejich pověst nevylepšuje ani vysoká cena poplatků. Nicméně ještě stále jsou byty na panelových sídlištích populárním a ekonomickým bydlením pro mladé rodiny a největším problémem jsou pouze vznikající ghetta v některých menších městech.

Co se nejvíce vyplatí? Záleží na tom, do čeho chcete vložit investici. V návaznosti na zmíněnou krizi ve stavebnictví je v současné době velmi výhodné investovat do výstavby rodinného domu - úvěry jsou levné a stavební práce také.

Co se týče bytů, platí, že v menších městech se pomalu smývají rozdíly mezi cenami menších (2+kk) a větších (3+kk) jednotek. Příčinou je snižování počtu obyvatel (migrace do Prahy a větších měst), ale koupě právě takového bytu nepovede k výhodnému zajištění – klesá-li nyní cena, bude klesat dál. Na pronájmu se dá naopak vydělat, ale pouze v případě, když se nám ho podaří pronajmout.

Fakticky výhodnou koupi do půl druhého milionu garantuje investice do garsoniéry v Praze (většinou do 30m2). Malé byty jsou výhodným bydlením pro začátek a ve výsledku se pak i lépe pronajímají. Toto se týká především malých bytů v novostavbách a nových zástavbách, starší cihlové bytové domy obvykle nabízí bydlení předražené, nebo jsou naopak poměrně levné, ale s nutností investovat do rekonstrukce. 

Shrneme-li veškerá fakta, dojdeme k závěru, že trh je poměrně otevřený. Stále platí, že při koupi nemovitosti je třeba dbát na to, abychom si dobře rozmysleli způsob financování. Na jednu stranu je velmi výhodné tvořit si úspory a byt splatit co nejdříve - nikdo se nerad zadlužuje na dlouhý čas, nicméně nemožnost vytvářet rezervy z důvodu vysoké splátky může mít nepříjemné důsledky.

 

Veronika Jíšová

Redakce Realitydílna.cz

Archiv novinek