(+420) 725 600 873 | realitydilna@realitydilna.cz

Nyní se nacházíte:

Bez PENB riskujete pokutu až 100.000,- Kč

15. 2. 2016

Bez PENB riskujete pokutu až 100.000,- Kč


PENB je průkaz energetické náročnosti budov, který vás musí zajímat v případě, pokud vlastníte dům nebo byt, rekonstrujete, chcete stavět i v případě, když chcete nemovitost prodat či koupit. Pokud byste PENB nevzali v potaz, hrozí vám pokuta až 100.000,- Kč pro Fyzickou osobu, nebo až 200.000,- Kč pro Právnickou osobu. Co musíte vědět a jak si s vyřízením průkazu poradit?

Proč a kdy je třeba mít PENB

PENB funguje jako hodnocení energetické náročnosti budovy. Průkaz uvádí výši spotřebované energie domácnosti při běžném provozu a rozděluje budovy do kategorií A až G. Do kategorie A patří budovy s nejnižší energetickou náročností. Tyto údaje jsou velmi důležité pro každého majitele domu i bytu a samozřejmě i pro ty, kdo chtějí nemovitost koupit.

Zákon o hospodaření energií uvádí, kdy je třeba průkaz mít. Vyhotovit si ho musí nechat například všichni majitelé novostaveb. Platí to i pro osoby, které budovu pronajímají. O PENB je třeba zažádat ještě před zahájením stavby nebo rekonstrukce. Nově musí mít průkaz všechny budovy, které se prodávají nebo pronajímají. Zařídit ho musí majitel nemovitosti ještě před podpisem smlouvy. Pokud prodej inzeruje, musí PENB uvádět. PENB musí být součástí nájemní nebo prodejní smlouvy. Pokud by průkaz chyběl, hrozí pokuta ve výši 100 000 Kč fyzické osobě, u právnických osob je to až 200 000 Kč.

Pomoc se vyplatí

Zařídit PENB není úplně jednoduchá záležitost. Je lepší se spolehnout na pomoc odborníků. Služby spojené s vyřizováním průkazu nabízí realitní makléři. Spolehněte se například na pomoc od partnerů Realitydílna.cz. Stačí zaslat poptávku a do 24 hodin se Vám ozve náš partner a dohodne s Vámi optimální dobu prohlídky, v některých případech stačí i zaslání dokumentace. Nabízí kompletní služby v oblasti prodeje i pronájmu nemovitostí a postarají se o hladký průběh celého procesu. Jejich profesionální služby vám ušetří nejen starosti, ale hlavně finance. Sankce za neposkytnutí či nevytvoření PENB vás díky poradcům z Realitydílna.cz neohrozí. Makléři nabízí kromě standardních služeb i pomoc při výpočtu daně z prodeje nemovitosti aj. Spolehněte se na jejich pomoc!

Archiv novinek